Fasády – jak vybrat, tipy a rady

Extherm.cz

Jedním z důležitých prvků stavby našeho domu je i volba té správné fasády. Tu vybíráme zejména podle faktoru vzhledového. Stále častěji se také setkáváme se zateplováním budov, což v rámci instalace vyžaduje také renovaci fasád.

Fasády můžeme vybírat z různých barevných odstínů i typů omítek. Výslednou barvu ovšem ovlivňují i další faktory, jako je druh fasády, její zrnitost a struktura podkladu, světelnost, ale také třeba zvolený způsob aplikace. Může se tak stát, že vybraná barva podle vzorníku bude mít trochu jiný odstín, že jsme původně předpokládaly.

Na mozaikové a rýhované omítky se doporučuje používání probarvené penetrace, což vám zajistí zejména barevné sjednocení celého povrchu a také předejde samotnému prosvítání podkladu.

Prohlédněte si vzorky omítek a fasádních barev ze vzorníku zhruba tisíce odstínů u firmy Extherm. Podle firmy je zjištěno, že 30-40% úniků tepla objektu pochází z obvodového pláště budovy. Je zřejmé, že zvolením správné fasády můžete tedy ušetřit i nějaké finanční prostředky za teplo.

Při výběru fasády bychom měli mimo barevného odstínu dávat pozor na dalších vlastnosti, zejména potom výběr struktury a zrnitosti povrchové úpravy omítky. Pro rovnoměrný a hladký vzhled zdi bychom měli zvolit zatíranou omítku s velikostí zrna 1 – 1,5 – 2 či 2,5 mm. Naopak pro strukturované a jinak defomovarné omítky je třeba zvolit velikost zrna větší, například 3 mm.

Základní omítky můžeme vybírat ze tří materiálů – silikonové, akrylátové nebo silikátové. Každý materiál má své specifické vlastnosti. Například akrylátové omítky odpuzují vodu, silikonové omítky jsou odolné vůči znečištění a plísním. Silikonové výrobky se vyznačují dobrou prodyšností pro vodní pár a mají dobrou pružnost.

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply