Jak pěstovat lepší rajčata

Rajčata

Rajčata

Pěstováním rajčat by měl začít každý „nováček“ zahradník. Jedná se totiž o lehčí verzi pěstování. Přesto, i rajčata potřebují stejně jako každá jiná rostlina pravidelnou péči, dostatečný přísun vody a slunečního záření. Bez vaší péče nebudou ani rajčata produktivní a zemřou.

První z věcí, u které by jste neměli udělat chybu je zasadit rajčata hluboko do země. Kousek stopky rajčete by měl být v zemi, protože rostlina si poté vytváří silný kořenový systém. Tímto krokem předejdete případným problémům s pádem vaší rostliny k zemi. Pokud zasazujete rajčata do přepravky, ujistěte se, že přepravka je dostatečně veliká.

Zalévání je další důležitou částí pěstování rajčat. Jako každá rostlina i rajčata mají rády vodu. Přesto si dejte pozor, aby jste rajče nepřelili a stopka nebyla ve stojící vodě. To má poté za následek rozšíření nemocí rajčete. Dostatek vlhkosti, ale v žádném případě nadbytek vody. Rajčata zalévejte ještě před východem  slunce. Zaléváním rajčat odpoledne by mohlo dojít k jejich spálení.

Speciálním tipem na pěstování lepších rajčat je, že k rajčatům přidáme skořápky od vajec. Ty jsou dobré nejen jako růstový hormon, ale také díky svým ostrým hranám odpudí i těžší domácí zvířata. Skořápky obsahují živiny, které jsou pro růst rajčat vhodné, je jím například kalcium a další proteiny.

Skořápky nejprve uvaříme, tím zbavíme skořápku bakterií, potom je osušíme a rozdrtíme válečkem. Takto připravené skořápky od vajec přidáme do kompostu k rajčatům.

Nemáte-li prostory k pěstování rajčat, pamatujte, že pěstování v přepravkách může být v pozdější fázi problémem. Přesazení rajčat může vést k jejich úhynu, z důvodu šoku, který při přesazování zažijí. Proto již od začátku myslete i na budoucnost a přesvědčte se, že přepravka je dostatečně veliká.

Máte i vy nějaké tipy jak pěstovat lepší rajčata? Pochlubte se.

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

One Response to “Jak pěstovat lepší rajčata”

  1. synura napsal:

    „Skořápky obsahují živiny, které jsou pro růst rajčat vhodné, je jím například kalcium a další proteiny.“ To jsem tedy netušila, že vápník je protein. :D

Leave a Reply