Jak vytvořit zcela jedinečnou zahradu? Pěstujte na ní bambus!

bambusStále zelená, rychle rostoucí a nádherná rostlina. Až několik desítek metrů vysoká se stébly pevnými jako ocel. Ač mnohdy zaměňována za strom, ve skutečnosti zdřevnatělá travina. Bambus patří mezi nejpozoruhodnější druhy rostlinné říše vůbec. Domovem je sice v tropických a subtropických oblastech, ale díky minimálním nárokům na údržbu jej můžete snadno pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Je vhodný pro použití v živých plotech, výborně vypadá i jako solitéra. Záleží jenom na vás.

Vyberte mu správné stanoviště

Bambus můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo jej vysadit do skleníku či zimní zahrady. Pokud se rozhodnete pro výsadbu venku, je nutné zvolit teplé stanoviště s dostatkem vláhy a světla, které je dobře chráněno před chladným větrem. Volba stanoviště se odvíjí zejména od druhu bambusu – vzrůstem nižší snesou méně světla, naopak vyšší druhy slunné stanoviště doslova vyžadují. Půdu volte neutrální nebo mírně kyselou.

Zálivku nepřehánějte

O bambusu je známé, že podobně jako palmy nemá rád sucho a naopak vyžaduje dostatek vláhy. Nesmí ale dojít k trvalému přemokření – dávejte proto pozor, abyste zálivku nepřeháněli a pohlídejte si také spodní vodu v půdě. Rozhodně nic nezkazíte tím, když na dno stanoviště před vysazením bambusu umístíte drenážní vrstvu. Řada pěstitelů tento postup naopak vřele doporučuje.

Statný „strom“ již za několik let

bambus3Jakmile se bambus na svém stanovišti ujme, je péče o něj absolutně nenáročná. Prakticky stačí jenom probírat stébla tím, že odstraňujeme ta stará nebo jakkoliv poškozená. Díky tomu se rostlina prosvětlí a vznikne prostor pro růst nových zdravých stébel. Během zimy je pak vhodné přikrýt kořenový systém mulčovací kůrou nebo spadlým listím. Plného vzrůstu bambus dosahuje za několik let, obvykle se udává 5 – 10 roků.

Jaký druh vybrat?

V klimatických podmínkách České republiky se daří asi 30 druhům rostlin, konkrétní druh vybírejte na základě toho, kde a za jakým účelem hodláte bambus ze semen pěstovat. Pro venkovní stanoviště je vhodný např. bambus horský, v zimních zahradách se bude krásně vyjímat bambus indický nebo bambus obrovský.

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

One Response to “Jak vytvořit zcela jedinečnou zahradu? Pěstujte na ní bambus!”

  1. Bambus napsal:

    A přežije bambus i zimu? Např v zimní zahradě máme teplotu dost nízkou, tak jestli by mu to neškodilo.

Leave a Reply