Vydražte si byt či nemovitost a ušetřete!

Nemovitost

Prodej nemovitosti či bytu je často spojován pouze s realitními agenturami, které obchod mezi kupujícím a prodávajícím zprostředkují. Existuje i jiná možnost jak si můžete byt koupit či naopak prodat. Dražba je způsob, který má mnoho výhod. Je založen na přihazování zájemců, kteří mají o vaši nemovitost zájem.

V podstatě existují dva druhy dražby a to dobrovolná, kdy sami dáte vaši nemovitost či byt do dražby z vlastní dobrovolné vůle a dražba nedobrovolná, ke které dochází nařízením orgánů a v případě prodávajícího se jedná o nedobrovolné rozhodnutí.

Kupujeme byt či nemovitost v dražbě

Dražba bytu či nemovitosti má spoustu výhod především pro kupující. Dražba je vyhlášena minimálně 1 měsíc před konáním samotné dražby, kupující má tak dostatek času nejen na to, aby si sehnal finanční prostředky, ale také na to, aby si případně zjistil dodatečné informace o prodávaném subjektu.

Kupující se nevystavuje nátlaků třetí osoby v případě koupě. U realitních agentur jste často ovlivňováni tím, že se zavážete, že realitní makléři čekají na vaše rozhodnutí. V případě dražby kupujete sám za sebe bez psychických nátlaků.

V případě, že váš příhoz bude po ukončení dražby nemovitosti jako poslední, stáváte se automaticky vlastníkem nemovitosti. Příklep totiž nahrazuje kupní smlouvu, která se v tomto případě nesepisuje. Takový přechod nemovitosti je poté neodvolatelný.

Prodáváme byt či nemovitost v dražbě

Pro prodávajícího má dražba také výhody. Především se jedná o možnost navýšení ceny a to je v případě prodávajícího dobrá informace. O vaši nemovitost může mít zájem více kupujících a v takovém případě dochází k příhozům, které jsou vždy vyšší nežli ten předchozí. Po několika příhozech se tak může stát, že vaše nemovitost či byt může být prodána za cenu převyšující vaše vize a to mnohdy až o 20%.

Mezi další výhodu patří to, že daň z převodu nemovitosti platí v případě výhry v dražbě kupující.

Aukce vs. Dražba

Ač se to může zdát jako stejná věc, není tomu tak, přestože funguje na stejném principu, tedy přihazování. V případě aukce totiž neplatí některé výhody a nevýhody popsané výše, především o nesepsání kupní smlouvy atd.

Ať již se rozhodnete pro prodej nemovitosti nebo bytu jakýmkoliv způsobem, vždy se nejdříve informujte u dražebníka jakým způsobem aukce probíhá a případně si nechte poradit specialistou v oboru realit.

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply