Mechanickému řezání již odzvonilo. Vyzkoušejte přesné a rychlé lasery nebo řezání vodním paprskem!

Průmyslové řezání, obrábění, ohýbání a ohraňování kovů zaznamenává v poslední době velký posun díky moderním strojům a unikátním technologickým postupům. Pojďme si představit několik z nich blíže.

Řezání vodním proudem

Věděli jste, že voda řeže? A to prakticky cokoliv – od plastů přes dřevo, textilie, potraviny, kůži a pryž až po titan či neprůstřelné sklo. Při působení koncentrovaného vodního proudu není řezaný materiál namáhán silově ani tepelně, což tuto techniku odlišuje od mechanického i laserového řezání. Jedná se o metodu tzv. třískového obrábění, kdy vysokotlaké čerpadlo obrovskou silou žene koncentrovaný proud vody miniaturní tryskou. U měkkých materiálů stačí k provedení řezu čistý vodní paprsek, v případě kovů a jiných tvrdých materiálů se přidává abrazivo, jímž může být kupříkladu písek. Tato metoda je nesmírně přesná a současně ekologická a ekonomická. Při procesu se neuvolňují žádné škodliviny a díky přesnosti řezání dochází k velkým úsporám materiálu. Další výhodou je možnost provádět i tvarově složité řezy, jemné obrysy a ostré úhly bez přerušení.

Laserové řezání

Další, pravděpodobně známější moderní metodou dělení různých druhů materiálů včetně tvrdých kovů, je 3D laserové řezání. Zde se jedná o tepelné dělení, kdy je koncentrovaný laserový paprsek zaostřen skrze čočku na určené místo. Materiál se taví a výsledkem je velmi přesný řez. Tato metoda umožňuje velmi rychlou a efektivní práci a má mnohostranné využití. V průmyslu se laserem řežou především pláty kovu, kovové trubky a profily z oceli či hliníku. Klasicky se používají CO2 lasery, kdy se laserový paprsek tvoří v tzv. rezonátoru za přispění plynné směsi. Nejmodernějšími přístroji v oblasti řezání laserem jsou vláknové lasery, u nichž se paprsek tvoří v aktivním vláknu a dále je veden transportním vláknem k hlavě přístroje. Tento revoluční přístup přináší bonus v podobně až dvojnásobného výkonu. Přitom jsou vláknové lasery mnohem menší a skladnější než jejich předchůdci.

Profesionální práce s kovem

Oba popsané způsoby řezání jsou doménou brněnské společnosti Bystronic Czech Republic s.r.o., která je u nás i na Slovensku unikátní prodejní a servisní pobočkou moderních švýcarských systémů na zpracování plechu. Na tomto poli působí již přes deset let a vedle řezání se specializuje na ohraňovací lisy, nové způsoby ohýbání kovu a jedinečný software k této technice. Zajistí také odbornou pomoc, komplexní zákaznický servis a proškolení personálů pro obsluhu a servisování svých strojů.

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply