Podlahové topení versus radiátory: Co je lepší?

GC partner

Řešíte zrovna otázku, jak zajistit teplo pro váš domov? Možná také přemýšlíte o tom, zda je lepší podlahové topení či vytápění radiátory. Jaké řešení vybrat? Pojďme se podívat na některé výhody i nevýhody obou možností vytápění.

Radiátory


Radiátory jsou klasikou, kterou stále upřednostňuje mnoho lidí. Jejich hlavní výhodou je rychlý ohřev místnosti. Jsou jednodušší i na montáž. Pořizovací náklady radiátorů jsou nižší než u podlahového vytápění a máte velký výběr z různých modelů. Možná také oceníte, že na radiátoru je možné sušit mokré prádlo.

A nevýhody? Mezi hlavní nevýhody radiátorů patří vyšší náklady na vytápění, a i když některé modely vypadají pěkně, mohou vám překážet či narušovat estetický dojem z místnosti.

Podlahové vytápění

U podlahového vytápění jsou vyšší náklady na jeho pořízení, ale ušetříte za náklady na vytápění. Teplo jde totiž od nohou, takže mohou být v místnosti nižší teploty než při použití radiátoru, aniž by vám to vadilo. Podlahové vytápění rovněž zajišťuje rovnoměrnější rozložení tepla. Celkově je podlahové vytápění komfortnější.

Náročnější je však na výstavbu. Budete potřebovat projekt a složitější je tu i montáž. Je zapotřebí provést mnohé přípravné práce, popřípadě i opravy podlahy. Proto se hodí spíše do nových staveb než jako možnost prováděná při rekonstrukci.
Hlavní nevýhoda podlahového topení spočívá v tepelné setrvačnosti. Ohřátí trvá delší dobu stejně jako nastavení na nižší teplotu.

Nevíte si stále rady? Zamlouvají se vám výhody radiátorů i podlahového vytápění? Oblíbenou možností je kombinace obou možností, při čemž se volí radiátory s menším výkonem.

GC partner

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply