Pronajímáte v Plzni byt a nevíte, zda jste ve smlouvě na něco podstatného nezapomněli? Ukážeme vám 5 nejhorších chyb, kterých se můžete dopustit!

Pronájmy v Plzni dnes rozhodně nepatří k nejlevnějším. To je z dostupných statistik zcela zřejmé. Za nejžádanější dvoupokojový byt zde navzdory mírnému poklesu činží, k němuž došlo teprve v posledních týdnech, můžete coby majitelé měsíc co měsíc inkasovat stále i více než 10 tisícovek. No a takové peníze vám už nejspíš stojí za to, abyste si v okamžiku, kdy budete klíče od vaší nemovitosti svěřovat novému nájemníkovi, byli naprosto jistí, že jste s ním podepsali zcela bezchybnou smlouvu. Prostě takovou smlouvu, která bude nade všechnu pochybnost platná a která vás ochrání před případnými problémy. Víte ale, jak na to?

Pronájmy meziročně opět podražily

Neplatí to už sice všude a o všech typech pronajímaných bytů, přesto je faktem, že se ve většině tuzemských lokalit dlouholetý růst činží stále ještě nezastavil. Dochází však již ke zpomalování tohoto trendu a to zejména u nejžádanější dispozice 2+kk. Vyjma Prahy, kde nájemné u nemovitostí tohoto typu stoupalo podobným tempem jako před rokem, bylo například v Brně, Plzni či Ostravě již možné meziročně zaznamenat pomalejší růst. S ohledem na fakt, že tuzemské nemovitosti zdražují již nějakou dobu takřka nejrychleji z celé EU, se však i nadále rostoucím činžím nelze divit.

Průměrný nájem a jeho meziroční růst (II.Q/2019)

Město 1+kk Růst 2+kk Růst 3+kk Růst
PRAHA 12 000 Kč 1,7 % 16 000 Kč 3,0 % 23 000 Kč 5,5 %
BRNO 10 000 Kč 8,1 % 13 000 Kč 4,0 % 17 500 Kč 6,1 %
PLZEŇ 7 500 Kč 7,1 % 10 500 Kč 5,0 % 14 000 Kč 0 %
OSTRAVA 6 000 Kč 3,4 % 9 700 Kč 2,6 % 12 500 Kč -16,7 %

V mezičtvrtletním porovnání je to už jiné!

Zatímco meziročně činže ve valné většině případů ještě povyrostly, v mezičtvrtletním srovnání došlo například u dvoupokojových bytů již k jejich poklesu. Nejmarkantnější je to právě v Plzni (pokles o 8,7 %). V dalších velkých městech byl pokles následující: Brno -3,7 %, Praha -3 % a Ostrava -2,7 %. Nabízí se tedy celkem logicky otázka, zda činže už náhodou nenarazily na svůj pomyslný strop.

245 korun za metr čtvereční

Vzhledem k tomu, že zhruba v polovině tohoto roku dosáhly nájmy v celé republice průměrné hodnoty 245 korun za metr čtvereční, by zřejmě nebylo velkým překvapením, kdyby už dále nerostly. Nicméně názor některých odborníků z bankovního sektoru je odlišný. Podle něj by mělo navzdory očekávanému mírnému poklesu prodejních cen bytů dojít ještě k lehkému růstu činží. Proč? Prý hlavně z důvodů pokračující regulace hypoték, která řadě obyvatel znemožňuje nákup vlastní střechy nad hlavou a nutí je hledat nějaký pronájem. Ovšem vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí představují již dnes náklady spojené s bydlením velice významnou položku jejich rozpočtu, nemůže se snad s výjimkou exklusivních lokalit Prahy už jednat o nárůst příliš významný. Ale uvidíme.

5 chyb, kterých je lépe se vyvarovat

A nyní se už konečně dostáváme k tomu, čemu byste se jako vlastníci bytu měli při sepisování nájemní smlouvy v každém případě vyhnout. Až tedy ze zájemců o vaši nemovitost vyberete toho, kdo na vás bude působit nejsolidnějším dojmem a po ověření jeho solventnosti přistoupíte k podpisu, nesmíte zapomenout na žádnou z důležitých náležitostí, které vás mohou uchránit komplikací a v krajním případě i soudních sporů. Jaké chyby by se v ní určitě neměly objevit?

1. VYHNĚTE SE NEPŘESNÉ IDENTIFIKACI ÚČASTNÍKŮ

  • Musí být zcela zřejmé nejen to, kdo je vlastník, ale i to, kdo má právo byt užívat coby nájemník. Nezaměnitelným údajem je v tomto ohledu především rodné číslo.

2. NESMÍTE ŠPATNĚ STANOVIT DOBU JEJÍHO TRVÁNÍ

  • Dejte pozor na přesnou formulaci, abyste náhodou neuzavřeli smlouvu na dobu neurčitou!

3. NEOPOMEŇTE PŘESNĚ URČIT ZPŮSOB JEJÍHO PRODLUŽOVÁNÍ

  • Stanovte za jakých podmínek a případně i na jak dlouho může dojít k prodloužení smlouvy.

4. NEZAPOMEŇTE PŘESNĚ FORMULOVAT, CO JE VŮBEC PŘEDMĚTEM CELÉ SMLOUVY

  • Přesná formulace toho, co je předmětem smlouvy, je velmi důležitá. Zamýšlený vztah mezi majitelem a nájemníkem by v případě špatně volených slov také vůbec nemusel vzniknout!

5. CHRAŇTE SE PROTI NEPLATIČŮM!

  • Nový občanský zákoník vám umožňuje stanovit sankce, kterých využijete v případě, že vám nájemník přestane platit činži. Nezapomeňte je proto v listině uvést.

Situace vám stále hraje do karet

Jako vlastníci nemovitosti jste dík stoupajícím činžím a nedostatku vhodných bytů nepochybně již nějakou dobu ve velmi komfortním postavení, které vám zřejmě ještě nějaký čas vydrží. Buďte proto rádi, že můžete v zásadě stanovit nájemné v takové výši, kterou uznáte za vhodnou a že vám do toho nemluví politici jako třeba v Berlíně, kde byly jejich zásahem činže na příštích pět let zmrazeny. Užívejte svobody, která není v podnikání tohoto druhu všude samozřejmá, a držte se dobře míněných rad, abyste si špatně sepsanou smlouvou nepřivodili zbytečnou finanční újmu.

Ale to už nejspíš s trochou opatrnosti zvládnete. Nebo si snad raději necháte smlouvu sepsat odborníky? A jak velký byt že to máte v Plzni vůbec k dispozici?

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply