Sádrokarton jako ideální stavební materiál

Víte, jaký je aktuálně nejvyužívanější stavební materiál? Pokud byla vaším tipem pálená cihla, pletete se. Jsou jím sádrokartonové desky. Pro moderní stavební práce ideální materiál, který se využívá nejen při stavbě novostaveb, ale také při rekonstrukcích bytů, interiérů i komerčních nemovitostí. Využití se díky novým technologiím stále rozrůstá. Proč jsou sádrokartonové desky tak oblíbené?

Proč je sádrokarton tak využívaný?

Sádrokarton by se zdaleka tak nepoužíval, kdyby neměl své specifické vlastnosti. Jednou z těch podstatných výhod je váha. Lehkost materiálu totiž jen minimálně zatíží konstrukci stavby.

Moderní doba si žádá rychlost a kvalitní práci. Díky velkým plošným deskám budete se sádrokartonem pracovat velmi rychle a efektivně a přesto ve vysoké kvalitě. Včetně pokrývání velkých ploch.

Doba je sice moderní, ale také zlá, tudíž jakékoliv možnosti úspory peněz přijdou řadě lidem vhod. Co se pořizovací ceny sádrokartonu týče, není vysoká.

Pokud navíc podhledy vyplníme izolační vatou, dosáhneme výborných tepelně izolačních vlastností.

Jaké jsou další vlastnosti, které stojí za to znát? Tak například skvělá izolace zvuku, suchá výstavba nebo možnost libovolně upravit povrch sádrokartonu.

Můžete chtít i více

Sádrokartonové desky využijeme téměř kdekoliv v interiéru, kde nedochází k nadměrné zátěži.

Dokonce si můžete objednat sádrokartonové desky určené do vlhkých prostor (sádrokartony s impregnovanou úpravou) nebo s protipožární ochranou. Využití je tedy ještě širší, než se může zdát a to například v koupelnách či kuchyních, kde často dochází ke srážení vlhkosti a zároveň musí být dodrženy protipožární normy.

Někdy se takové vlastnosti hodí více, než si dokážeme připustit.

Ani tím využití sádrokartonu jako stavebního materiálu nekončí. Využití je prakticky neomezené. Nejčastěji je však používáme při realizaci stropních podhledů a stěn.

S dostatečnou představivostí si dokážeme vytvořit i atypické výklenky, zabudované poličky a knihovny, úpravy stěn či specifické designové doplňky interiéru. V takovém případě doporučujeme konzultaci s odborníky, kteří dokáží montáž sádrokartonu zařídit dle vašich preferencí a možností materiálu.

Stejně jako všude jinde i zde platí, že prvořadá je kvalita provedené práce. I takto geniální materiál může mít špatné vlastnosti, pokud není provedena správná montáž a nejsou dodržována doporučení.

Co je vlastně ten sádrokarton?

Mluví se o něm, ale málokdo ví, co to vlastně ten sádrokarton je. Jedná se o chemicky upravené sádrové jádro, které je opláštěné speciálním kartonem. Ekologicky i biologicky ideální stavební materiál.

Na trhu můžeme koupit sádrokarton různých velikostí a tloušťek. Mezi nejvyužívanější patří desky o tloušťce 12,5 mm. Z požárních nebo akustických důvodů je vhodné použít silnější desky, naopak při tvarování, například oblouků je lepší využít slabší tloušťky.

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply