Dánský pavilon na EXPO – projeďte ho na kole

Dánský pavilon na EXPO 2010, který se koná letos v čínské Šanghaji nám představuje opravdu vynikající ukázku dánského moderního stylu života. Design projektu si vzala na starost skupina Bjarke Ingels Group (BIG). Největším lákadlem je možnost projet celý pavilon na vypůjčeném městském kole. Kolo je totiž pro Kodaň symbolem moderního města. Desetitisíce Dánů vyjíždí denně na kole do práce a za zábavou aniž by používali svůj automobil. To chtěli tvůrci nápadu promítnout i do tohoto pavilonu.

Celý pavilon je navrhnut jako spirála, která vede 12 metrů vysoko. Pavilon je konstruován z bílé-lakované oceli, vyrobené v čínském přístavu. V pavilonu naleznete dvě trasy. Jednu pro cyklisty, kteří si zdarma vypůjčí městské kolo, mohou vyjet nahoru a poté zase dolu, nebo pro pěší, kteří si užívají cestu na vrchol pavilonu podél stezky pro cyklisty.  Během procházky či jízdy na kole, můžete poznávat město Kodaň a to nejlepší z Dánské kultury. I na přístav je tu brán velký zřetel.

Celý systém byl vybudován tak, aby se podobal pořádajícímu městu Šanghaji. V Šanghaji je totiž nejčastějším dopravním prostředkem také kolo (ikdyž na ústupu). Šanghaj je také přístavní město stejně jako Kodaň a i zde se často znečišťuje voda, stejně jako v dánské Kodani. I na toto tvůrci v pavilonu upozorňují a to i přesto, že v Kodani se staví parky pro děti, které mají za úkol zlepšit podmínky života v přístavu.

Na internetu se objevilo výborné video, kde máte možnost poznat Dánský pavilon na EXPO 2010 ze sedla kola. Video je ve výborné kvalitě a naleznete jej na vimeo.com

Dánský pavilon na EXPO 2010

Dánský pavilon na EXPO 2010

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply