Komíny – základní informace

komín

Komín je důležitou součástí každého domu a jeho výstavbě věnujte značnou pozornost. Dnes si mnoho lidí staví dům snů tzv. po svém a s co největším vlastním úsilím. U komínů bychom měli nechat naše ego a „um“ doma, na výstavbu si přizvěte profesionální kominickou firmu. Existují desítky případů, kdy komín způsobil požár celého domu a dokonce i celého města. Dřina tak může být vykoupena nejen zničením vaší kompletní a mnohdy celoživotní práce, ale může být zaplacena i daň nejvyšší a tou je náš život.

Hlavní funkcí komínu je odvádění kouře z tepelných zařízení (krby, pece, kotle atd.). Celý systém odvodu kouře funguje na přirozeném principu hustoty a tlaku, kdy jsou horké plyny vysávány komínem do ovzduší a jsou nahrazovány vzduchem čistým. Regulovat účinnost můžeme pomocí výšky a také objemu spalin, které je komín schopný odvádět.

Pořizujeme komín či komínový systém

Před samotným pořízením komínu bychom si měli uvědomit k jakým účelům a jaké zařízení budou ke komínu připojena. Do jednoho průduchu totiž můžete zapojit pouze jeden spotřebič a tak je důležité myslet i na případnou budoucnost. Neméně důležitou součástí je také to, rozmyslet si na jaké palivo budete topit. Pokud máme všechny vlastnoti jasné, můžete přejít k samotnému výběru komínu. Stavba komína není dnes záležitostí několika rozhodnutí, ale je třeba dodržovat vypsané vyhlášky, zákony a normy, které přikazují stavbu dle přesných regulí, už pouze z tohoto důvodu je lepší nechat stavbu a realizaci komína na zkušené kominické firmě.

Klasický komín a komínový systém

Spustu lidí zaujímá hlavní rozdíl mezi komíny a komínovými systémy. Pojďme si společně toto tajemství rozluštit.

Klasický komín je sestaven z několika libovolných dílů. Je nutné, aby komín sestavovala firma, která se realizací zabývá, jediná chyba může vést k velkým problémům. Za stavbu klasického komína je zodpovědný pouze ten kdo jej instaluje a sestavuje.

Komínový systém jak jistě tušíte sestává také z mnoha dílů, ale narozdíl od klasického komínu jsou všechny díly od jednoho výrobce a zapadají do sebe jako skládačka. Jedná se o kompletní testovaný systém s minimem poruch a s díly, které přesně pasují a mají vlastnoti, které je potřeba.

Od ledna roku 2011 navíc vstoupí v platnost nové nařízení vlády, které ještě více dbá na bezpečnostní podmínky požární ochrany při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Více informací o této problematice vám přineseme v dalších článku.

Reklama
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply